Otázky

Co se změní s příchodem pozemního DVB-T2 vysílání ?

Nyní se vysílá v DVB-T2 a je tak možné vysílat/přijímat více stanic v jednom multiplexu.

Jsou současná zařízení schopna přijímat DVB-T2?

Ano pokud podporují „DVB-T2+HEVC“ (High Effiency Video Coding). Když tedy dnes koupíte televizor, musí mít ve specifikacích napsáno „HEVC H.265″.

EDIT: Televizory, které umí přijímat DVB-T2 jsou u většiny prodejců označeny „DVB-T2 ověřeno“.

 

Je možné i nadále používat moji „starou“ televizi?

Ano, ale jen v případě, že si k ní dokoupíte externí SetTopBox s podporou DVB-T2/HEVC.

Kdy se začne v DVB-T2 vysílat?

Již se vysílá.

 

„Jak naladit televizi V1 ?“v1tv-logo-zmensene

- Východočeská televize je televizí zaměřenou na regionální zpravodajství, publicistiku a zábavné programy určené pro diváky v Královéhradeckém a Pardubickém kraji. Na webu ji najdete na adrese http://www.vctv.cz.

 

Skylink-píše mě to „Nejste/nemáte oprávněni přijímat tento program“

- Jděte na www.skylink.cz a tam přímo v hlavním okně si ověřte, jak je na tom Vaše karta. Pokud zjistíte že je všechno v pořádku (zaplacený „Servisní poplatek“), je nutné obnovit zápisy na kartu z webu Skylinku. Může k tomu dojít i v případě, že máte „certifikovaný“přijímač (Skylink Ready). Ve většině případů k této situaci ale dojde u levnějších přijímačů s univerzální čtečkou karet. Zde mnohdy pomůže „oživení“ Vaší karty v jiném satelitním přijímači (soused s „lepším“přijímačem). Je čas popřemýšlet nad zakoupením nového přijímače…

„Jak zesílit příjem antény a jaká anténa je nejlepší?“

- Ano-zesilovač by sice mohl pomoci (u delších rozvodů pokryje ztrátu), ale HLAVNÍ je mít vhodnou a dobře zapojenou anténu natočenou správným směrem a naladěné patřičné kanály… „Nejlepší anténa“ vlastně neexistuje, vždy se musí dát taková, která zvládne příjem v určité lokalitě. Toto každopádně (pokud nechcete experimentovat) svěřte anténářské firmě…

„Jak na Multifocus?“

- Multifokální příjem znamená umístění nejméně 2 konvertorů na parabole. V našich podmínkách doporučuji parabolu „průměru“ 80cm. Malá 60cm parabola by sice též šla použít, ale příjem i za mírně zhoršeného počasí nemusí být vždy stabilní… 2 konvertory (LNB) umožní na jednu parabolu příjem 2 družic. Nejčastěji je to 23,5 stupně (Skylink) a 19,2 stupňů (ASTRA1 s nekódovanými zahraničními stanicemi). Pro tento druh příjmu se dnes nejčastěji používá LNB „Monoblock“. Pokud byste chtěli přijímat více družic, lze přidat další LNB (zde ale bez Monoblocku). Hodně záleží, jak jsou družice od sebe vzdáleny. V některých případech je lepší zapojit buď 2 paraboly (23,5E+1st.W) a nebo použít spec.parabolu (Toroidal)…

 

„Je lepší satelit nebo pozemní anténa?“

- Pokuď jste „běžní konzumenti“ kterým stačí „Nova a Prima“, potom doporučuji každopádně příjem běžnou DVB-T2 (pozemní) anténou. Vyjde Vás to levněji a nemáte žádné starosti/poplatky s kartami. Pokud ale chcete více programů a navíc je chcete sledovat v lepší kvalitě (HD), tak si každopádně pořiďte satelitní příjem (Skylink).

„Mám nový televizor a chci hezký obraz. Musím mít satelit?“

- Satelitní příjem není zárukou perfektního obrazu. Relativně pěkný obraz získáte pouze příjmem programů vysílajících ve vysokém rozlišení (HD=HighDefinition). Tyto programy jsou hlavně na satelitu a v daleko menší míře (rok 2020) i v pozemním vysílání…

„Kostičkuje obraz“

- To je známka nedostatečného/nekvalitního signálu. Je to jak u DVB-T2 tak u DVB-S. VYŘEŠÍME ;)